15 Kasım 2005 Salı

60m2

Pek çoğumuz için lüks gelebilir ama bir an için düşünün ki kendinize 60m2'lik bir ev yapma fırsatınız oldu. Gerçekleştirmek için hayal etmeye nasıl başlardınız? Bugün ailemle bu konu üstünde durduk ve babam hoş bir benzetme yaptı, ev aynen elinizi saran bir eldiven gibi olabildiğinde kendinizi mutlu hissedebilirsiniz. Evimi hayal etme çabam gerçekte kendi iç dünyama bir yolculuk ve ne denli kendime yakınsam, ortaya çıkacak evim de beni o denli mutlu edecek. Sadece teknik detay ve kullanılabilirlik ihtiyaçlarımızı gideremiyor, çünkü bizler fiziki bedenlerimiz değil, manevi varlığı; değerleri ve arzuları olan varlıklarız. Bu hassasiyeti taşıyan ev kendimiz gibi kişilikli, yaşayan ve başkalarına da duvar, kapı ve pencerelerin ötesinde hisler verebilen bir ortam olmaya başlıyor. Ev, sadece soğuktan barındığımız bir yer değil, ruhumuzun farkına varmamıza yardım eden, bizlere her sabah uyandığımızda mutluluk, ilham verebilen, yumuşak bir eldivene dokunabilişimiz gibi yüreğimizle ilişki içinde olan bir yer. Evin hayali epey uzun sürecek galiba... :-) ama sanırım bu hayali yaşamın pek çok küçük alanında kurmaya ve nasıl yaşadığımı görmeye çalışabilirim. Acaba yüreğim ne kadar benimle?


To many of us it may be a luxury, but just think a moment that you have an opportunity to build a 60m2 home for yourself. How would you start dreaming to make it real? Today I talked with family on this matter and my father made a nice analogy, when home can become just like a glove covering your hand, you can feel happy. My effort to dream a home is infact a journey into my innerself and the more I am closer to myself, the more happier that appearing home will make me. Simply technical details and usability cannot satisfy our needs, because we are not physical bodies, we are spiritual beings; entities with values and desires. A home carrying such sensitivity becomes alive with personality like ourselves and also becomes an athmosphere that gives others feelings beyond walls, doors and windows. Home is not only a place where we take shelter from cold. It helps us to become aware of our soul, able to give inspiration and happiness when we wake up every morning, it is a place in close relationship with our hearts like we are able to touch the soft glove. I guess dream of a home will take quite long... :-) but I think I may work this dream in many small areas of life and try to see how I live. I wonder how near is my heart to myself?


kesztyüü ... {eldiven}

2 yorum:

Adsız dedi ki...

Very unique blog you have! I'm definitely going to bookmark you! I have a deer hunting equipment site. You can find everything about deer hunting equipment as well as info hunting rifles, scopes, bows, feeders, stands and more. Please visit it.
Rod

Adi Radhika Dasi dedi ki...

I`m happy to read your nice comment Rod, thank you. Deers are so beautifull, I prefer to admire alive. As you like my blog, I feel you are very sensitive and would like deers walking around rather then we walk over them.
Your servant,
ard